Skip to content

Konkurs Laur Mistrza Edukacji Daltońskiej

Laureaci III edycji konkursu

Anna Ucinska

Ania Ucińska-

nauczyciel dyplomowany w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie, w daltońskiej placówce certyfikowanej. Absolwentka UKW w Bydgoszczy, kierunku: Kształcenie zintegrowane i nauczanie języka niemieckiego. Jednocześnie nauczyciel języka angielskiego. Pracuje w przedszkolu od roku 2009. Swoje autorskie działania publikuje na łamach czasopism pedagogicznych, dzieląc się wiedzą, doświadczeniem. Stara się dokształcać, by wykorzystywać w swej pracy różne dziedziny i subdyscypliny, kończąc m.in. Kursy takie jak, Oligofrenopedagogikę, trening umiejętności społecznych, czy mediacje sądowe. 

Praca z dziećmi to dla niej nieustanny proces do własnego rozwoju. Plan Daltoński jest nie tylko sposobem na drodze kształtowania u jej podopiecznych rozmaitych umiejętności, czy wiedzy, ale doskonałym przepisem na to, by każde dziecko uświadomiło sobie, że może wszystko. Że jego osobowość ma prawo do poznania i do wykorzystaniu wszelkich szans. Jej małym marzeniem jest kontynuacja podejmowanych przez przedszkole działań na dalszych szczeblach edukacji absolwentów. Dzieci tak łatwo się uczą. W przedszkolu dostały fantastyczne podstawy. Szkoda to zmarnować. Samodzielność, odpowiedzialność i współpraca… brzmi wzniośle w realiach przedszkolnych, ale jest banalnie proste do wdrożenia wszędzie. 

Joanna Dudziak

Joanna Dudziak

praca to jej pasja, ogromna satysfakcja, wielkie zamiłowanie. Z radością wspiera dzieci w rozwijaniu ich skrzydeł, przygotowuje do magicznego lotu w kolejne etapy życia. Kocha budzić w dzieciach kreatywność i wychodzenie poza schemat, pokazywać, że współpraca to niezwykłe narzędzie, wspierać w pokonywaniu trudności. Zawsze jest krok za, gotowa wesprzeć, pomóc  i naprowadzić, ceni bycie w grupie. Od 2007 roku  w Prywatnym Przedszkolu Koniczynka  w Krośnie rozwija swoje pasje, realizuje szalone pomysły i pielęgnuje przyjaźń jako nauczyciel, koordynator planu daltońskiego i dyrektor pedagogiczny . Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, z zaangażowaniem zdobywa nową wiedzę na licznych szkoleniach i studiach podyplomowych. Prywatnie mama piłkarza Franka i tancerki Laury, pasjonatka terapii dzieci 🙂

JUSTYNA HAWRYLAK, PP GALILEO W +üODZI

JUSTYNA HAWRYLAK

Nauczyciel mianowany z 10 – letnim stażem pracy w Publicznym Przedszkolu Galileo w Łodzi,
w którym to od podstaw, wspólnie z koleżankami wdrażała koncepcję planu daltońskiego.

Obecnie przykład nauczyciela nietuzinkowego, poszukującego, podążającego za dzieckiem i jego potrzebami. Z powodzeniem tworzy środowisko edukacyjne i wychowawcze, w którym dzieci stają się samodzielne, kreatywne, odpowiedzialne, umiejące współpracować z rówieśnikami i osobami dorosłymi.

Chętnie dzieli się wypracowanymi przez siebie rozwiązaniami organizacyjnymi, bazą pomocy dydaktycznych i instrukcji czynnościowych z nauczycielami rozpoczynającymi swoją przygodę
z planem daltońskim. Jest orędownikiem tej koncepcji w środowisku praktykujących w przedszkolu studentów pedagogiki wczesnoszkolnej i rodziców dzieci, z którymi przyszło jej pracować.

Paulina Ciszewska

Paulina Ciszewska

Absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz doradztwa zawodowego. Od 12 lat nauczyciel wychowania przedszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Więckowicach. Zafascynowana koncepcją Planu Daltońskiego, koordynuje na terenie swojej placówki certyfikację i  wdrażanie innowacji pedagogicznej- „Plan Daltoński-drogowskaz ku niezwykłości”. Promuje swoją placówkę w mediach społecznościowych i środowisku lokalnym. Wciąż poszerza swój warsztat pracy uczestnicząc w kursach i szkoleniach oraz  poszukując nowych rozwiązań i pomysłów.  Uwielbia tworzyć  kreatywne i pomysłowe pomoce dydaktyczne. Prywatnie odpoczywa podróżując i czytając książki.

Laureaci II edycji konkursu

Bojek J.

JOANNA BOJEK

Nauczyciel dyplomowany z 39 letnim stażem pracy. Koordynator edukacji daltońskiej w Przedszkolu Publicznym nr 16 Kolorowa Akademia w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednym z dwóch pierwszych przedszkoli daltońskich w Polsce. Jedna z pierwszy nauczycielek wdrażających Plan Daltoński na poziomie edukacji przedszkolnej w naszym kraju. Twórcza i wrażliwa, kochana przez dzieci. Kreatywna w tworzeniu przestrzeni do edukacji. Z powodzeniem przekuła ideę Helen Parkhurst na  praktykę pedagogiczną, wypracowując najlepsze rozwiązania i dostosowują je do polskiego systemu edukacyjnego wychowania przedszkolnego.

J.KUrak 1

JOANNA KURAK

Dyplomowany nauczyciel wychowania przedszkolnego z 33 letnim stażem pracy. Koordynator edukacji daltońskiej w Przedszkolu nr 31 im. Zdzisława Witwickiego w Warszawie oraz członek Komisji Rewizyjnej w Polskim Stowarzyszeniu Dalton.  Kreatywna i pomysłowa w tworzeniu niestandardowych narzędzi pracy oraz w sposobie przekazywania wiedzy. Empatyczna i wrażliwa, łatwo wyraża swoje uczucia co pozwala na swobodne i otwarte komunikowanie się, dzięki czemu dzieci bawią się i uczą w ciepłej atmosferze, opartej na obustronnym zaufaniu. Artystyczna dusza mająca wiele pasji i zainteresowań, z których największym jest rękodzieło. Charytatywnie prowadzi warsztaty  ”Mama z pasją”, na których uczy filcować rękawiczki i kapelusze, projektować biżuterię oraz przywraca drugie życie starym przedmiotom metodą decupage. Pasjonatka górskich wycieczek, miłośniczka tańca i akrobatycznych pokazów lotniczych.

EWa majewska gocek

EWA MAJEWSKA-GOCEK
                                                     

Absolwentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pedagogiki szkolnej z socjoterapią i terapią pedagogiczną. Nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu.  Była koordynator wdrażania koncepcji Planu Daltońskiego w Przedszkolu nr 8 w Kołobrzegu.
Inspiratorka i entuzjastka koncepcji Planu Daltońskiego. W swojej codziennej pracy kieruje się zasadą indywidualizacji oraz pracy w zespołach zadaniowych, ukierunkowanych na współpracę i samoocenę dziecka. Uważa, że prawidłowy rozwój dziecka zaczyna się od refleksji nad jego świadomym procesem edukacji.

Justyna Majewska

JUSTYNA MAJEWSKA

Od 11 lat pracuje w Przedszkolu nr 8 im. Janusza Korczaka w Koszalinie.  Ukończyła studia podyplomowe  na kierunku – edukacja  wczesnoszkolna i przedszkolna oraz  przygotowanie metodyczno- pedagogiczne do  nauczania języka angielskiego. Prywatnie jest  szczęśliwą mężatką i mamą dwójki dzieci. Praca z dziećmi sprawia jej ogromną satysfakcję i codziennie przynosi nowe doświadczenia. Lubi poszukiwać nowości edukacyjnych i niestandardowych form nauczania.  Bardzo podobają jej się słowa Beaty Pawilkowskiej,  którymi kieruje się w  swoich działaniach dydaktyczno- wychowawczych: ,, Nie dawaj dzieciom gwiazdki z nieba, pozwól im nauczyć się latać, wtedy zobaczą , że za tym pierwszy niebem jest następne, a im mocnej będą musiały napracować się żeby tam dolecieć , tym większa będzie ich radość po dotarciu do celu …”

Laureaci I edycji konkursu

Pyrzyńska

Katarzyna Pyrzyńska

nauczycielka w Przedszkolu Daltońskim nr 34 w Koszalinie, nauczyciel mianowany, nauczyciel akademicki, lektor języka niemieckiego, konsultantka PSD. 

Zafascynowana koncepcją daltońską od samego początku drogi zawodowej. Z wielką przyjemnością zaraża innych nauczycieli pedagogiką planu daltońskiego, cały czas poszukuje nowych wiadomości i doświadczeń w tym zakresie. 

katarzyna malek

Katarzyna Małek

Absolwentka filologii polskiej, terapeutka dysleksji rozwojowej, dyplomowana nauczycielka wychowania przedszkolnego. Pracuje w Przedszkolu nr 43 w Lublinie, gdzie od 2011 roku koordynuje działania wg koncepcji Helen Parkhurst. Entuzjastka alternatywnych metod pracy, proces edukacyjny opiera na zabawie, kierując się potrzebami i naturalnymi predyspozycjami dzieci. Konsultantka Polskiego Stowarzyszenia Dalton. Z zaangażowaniem dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie pedagogiki planu daltońskiego, nie tylko w środowisku lokalnym. Prywatnie zaczytana w thrillerach medycznych mama dwóch dorosłych córek.